Szkolenie wstępne (instruktaż ogólny i stanowiskowy) Instruktaż ogólny przechodzą wszyscy nowozatrudnieni pracownicy, a także studenci odbywający praktyki studenckie oraz uczniowie szkół zawodowych odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy – przed dopuszczeniem do wykonywania pracy.
Instruktaż ogólny powinien zapoznać uczestników szkolenia z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy i w regulaminach pracy, z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Instruktaż stanowiskowy powinien zapewnić uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami środowiska pracy występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami, jakie mogą powodować te czynniki, oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach
Szkolenie okresowe ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz zaznajomienie uczestników szkolenia z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 6. ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowe właścicielom, zarządcom lub użytkownikom budynku /w zależności od tego, kto jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów ochrony przeciwpożarowej/ stawiany jest m.in. wymóg zapoznania pracowników z przepisami przeciwpożarowymi oraz ustalenia sposobu postępowania na wypadek pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia.
Prowadząc szkolenia ppoż. staramy się zrobić wszystko, by każdy uczestnik szkoleń, potrafił, będąc świadkiem pożaru, zachować się w pełni właściwie i odpowiedzialnie. Szkolenia ppoż. wzbogacone są o praktyczne zasady gaszenia grup pożarów za pomocą wszystkich rodzajów sprzętu gaśniczego.
Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym:
Art. 4. Kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.
Pierwsza pomoc jest to zespół czynności wykonywanych w przypadku choroby lub wypadku, w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego. Do czasu przyjazdu karetki liczy się każda sekunda, dlatego też warto wiedzieć, jakie czynności należy wykonać, aby pomóc poszkodowanej osobie.